Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Słód, czyli podstawa piwa

Chmiel to bardzo istotny element piwa. Ale jest jeszcze ważniejszy, choć mniej znany: słód.

Czym jest słód?

Słód to specjalnie przygotowane ziarno zboża. Przeważnie jest to ziarno jęczmienia, bo i większość piw jest piwami jęczmiennymi. Innym znanym zbożem, z którego robi się piwo jest pszenica. Wówczas stosuje się zesłodowaną pszenicę.

Słodowanie to nic innego, niż pobudzenia ziarna do kiełkowania. Dzięki temu w zbożu jest dużo cukrów, które drożdże zamienią później na alkohol oraz enzymów, które są bardzo przydatne w tworzeniu piwa. Słód jest suszony, by można go przechowywać i nie był narażony na psucie się. Niegdyś zboża słodowano przy browarach. Dziś odbywa się to w specjalnych zakładach, zwanych słodowniami.

Smak słodu

Słód pszeniczny i jęczmienny to nie wszystkie rodzaje słodów. Używa się także słodów owsianych czy też żytnich. A czasem zupełnie egzotycznych, jak z sorgo, quinoa czy kukurydzy.

Słód, jak sama nazwa wskazuje, smakuje słodko i takie nuty wnosi do piwa. Im ciemniejszy, dłużej suszony w wyższej temperaturze, tym więcej wnosi smaków karmelowych. Słód palony do czarnej barwy wnosi smaki przypalone, tostowe, kawowe charakterystyczne dla ciemnych piw. Bo słód odpowiada nie tylko za smak i aromat piwa, ale także za jego kolor.

Są też słody, które wnoszą zupełnie wyjątkowe smaki do piwa. Specyficznym rodzajem są słody wędzone, dzięki którym w piwie można odnaleźć aromaty kojarzące się z wędzonką. A nawet w torfem!

Do czego jeszcze można użyć słodu

Słodu używa się nie tylko do piwa. Niewiele osób wie, że stanowi on też bazę do whisky. Słodu często używa się także przy produkcji słodyczy czy piekarnictwie.

Więcej o słodzie można przeczytać w tym artykule.

 

 



Scroll to top