Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Piwo z owocami – czy to może być dobre połączenie?

„Piwo jest jasne, klarowne i nie potrzebuje żadnych dodatków” – tak przez długi czas patrzyliśmy na piwo. Jednak piwna rewolucja wywróciła ten pogląd do góry nogami. I choć bez problemu można kupić pilsa (także rzemieślniczego), to szalone piwa zagościły na dobre.

Co można dodać do piwa

Właściwie to niemal wszystko, co nadaje się do spożycia przez człowieka. Od przypraw, przez właśnie owoce, aż po słodycze czy mięso. W piwie można znaleźć na przykład jagody, czekoladę, pianki marshmellow czy kandyzowany boczek.

Co ciekawe, to nie są wcale nowe wynalazki. Kolendrę czy anyż dodaje się do tradycyjnych piw belgijskich, podobnie jak wiśnie do krieka. Niegdyś do piwa w ogóle nie używano chmielu. Za to dodawano mieszankę ziół, zwaną gruitem. Nawet mięsne dodatki to nic niezwykłego. Anglicy do piwa Cock Ale dodawali całego koguta!

Jakie owoce dodaje się do piwa

Tak więc dzisiejszy dodatek owoców to nic specjalnie szokującego. Co więc trafia do naszych piw? Przede wszystkim owoce egzotyczne, jak marakuja i mango. Doskonale łączą się z jasnym piwem, a konsumenci bardzo polubili te smaki. Do piw kwaśnych często trafiają kwaskowate porzeczki, jagody, czy maliny. Tradycyjne belgijskie lambiki chętnie wzbogacane są o wiśnie, które – co ciekawe – często przyjeżdżają z Polski. Do pszenicznych witbierów używa się pomarańczy i cytryny. Piwa mocno chmielone nowofalowym chmielem dobrze łączą się z cytrusami: skórką limonki czy cytryny.

Ale owoców można używać także do piw ciemnych i mocnych. Furorę kilka lat temu robiło piwo z suszoną śliwką. Do stoutów i porterów doskonale pasują także winogrona w postaci rodzynek czy wiśnie. To oczywiście tylko przykłady, bo rozmaitość owoców ogranicza tylko wyobraźnia.

Piwo z owocami – gdzie znaleźć?

Piwo z owocami może początkowo wydawać się nie najlepszym pomysłem. Jednak warto się przełamać i chociaż raz spróbować choćby IPA z dodatkiem zestu limonki. A może piwa z mango. Albo krieka. Może się okazać, że tak naprawdę to połączenie gra idealnie.

Piwa z owocami bez problemu można znaleźć w sklepach z piwem specjalistycznym. A także w pubach, takich jak multitap bar Drugie Dno. Smacznego!Scroll to top