Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Dlaczego piwo z nalewaka jest lepsze? 3 zalety

Fani piwa wiedzą to od dawna: piwo z nalewaka jest lepsze. Stąd wzięła się oszałamiająca popularność multitapów.

Dziś, gdy puby nadal pozostają zamknięte, rozwiązaniem stają się instalacje „z beczki do butelki”. Pozwalają cieszyć się nalewanym piwem w domu. Takie systemy stają się coraz popularniejsze. Jeden z nich działa już w Drugim Dnie Ochota na ul. Tarczyńskiej. Ale dlaczego warto z niego korzystać? Jakie są zalety piwa z nalewaka?

1. Świeżość

Piwa w butelkach szklanych czy puszkach mają zdecydowanie dłuższą drogę do naszego domu. Browar sprzedaje hurtowni, hurtownia dystrybuuje do sklepu. A w sklepie piwo czeka na zakup. Długie czasy magazynowe i kilkukrotna podróż – to wszystko nie poprawia kondycji piwa. Dodatkowo, gdy kupujesz piwo w sklepie nigdy nie wiesz, ile czasu upłynęło od jego rozlewu.

Zupełnie inaczej jest z piwem z nalewaka. Piwa w beczkach trafiają bezpośrednio z browaru do multitapu. Przeważnie – tak szybko, jak to tylko możliwe. Krótszy łańcuch dostaw, brak leżakowania na półce – to ewidentnie poprawia jakość piwa. Świeżość, zwłaszcza piw chmielonych, jest bardzo istotna.

2. Nie pasteryzowane

Większość piw sprzedawanych w butelkach czy puszkach jest pasteryzowana lub mikrofiltrowana. Dlaczego? Bo piwo musi mieć dłuższy termin, nigdy nie wiadomo ile będzie stało w sklepie. To przeważnie negatywnie odbija się na smaku i aromacie piwa.

Tego problemu nie ma w piwie sprzedawanym w beczkach do pubów. Beczki szybko trafiają do pubów, przechowywane są w chłodzie i szybko opróżniane. Nie ma potrzeby pasteryzować czy mikrofiltrować piwa. Większość mikrobrowarów tego nie robi. Dlatego piwo z nalewaka smakuje lepiej.

3. Bez opakowań

Szkło czy puszka są dość neutralne i dlatego dobrze nadają się do przechowywania piwa. Jednak energetyczne koszty wykonania ich są duże i obciążają środowisko.

Tymczasem beczki stalowe lub nawet jednorazowe KEGi plastikowe są mniejszym obciążeniem. Jedna beczka to taka sama objętość, co 60 butelek szklanych lub puszek (0,5l). To zdecydowanie najkorzystniejsze dla środowiska opakowanie.

Jeżeli będziesz brał piwo na wynos z nalewaka, używaj butelki plastikowej wielokrotnie. I ciesz się najświeższym piwem z nalewaka na swojej kanapie. Smacznego!

Zdjęcie: Ruocaled/Creative CommonsScroll to top