Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Wszystkie kolory piwa

Chyba żaden inny produkt spożywczy nie oferuje takiej różnorodności, co piwo. No może francuskie sery. Ilość stylów piwa szacowana jest na ponad 100. Dodatkowo, każdy producent robi piwo „po swojemu”. A w Europie browary można liczyć w tysiącach, w samej Polsce jest ich ponad 200. Daje to niemal nieskończoną liczbę wariacji. Nie sposób spróbować wszystkiego!

Nie chodzi tylko o smak i aromat, czy zawartość alkoholu. Także barwa piwa może być bardzo różna – od klasycznych piw jasnych, przez bursztynowe i czerwone, aż po szalone różnokolorowe wariacje.

Piwo jasne

Najczęściej spotykany kolor piwa. Ale nie zawsze tak było. Piwa jasne zaczęły dominować dopiero w XIX wieku, wraz z wprowadzeniem jasnego słodu – pilzneńskiego. Stało się to możliwe dzięki opracowaniu nowoczesnych maszyn do suszenia słodu. Piwo jasne stało się niezwykle popularne. I ta popularność trwa do dziś.

Klasyczne jasne lagery mają najczęściej barwę żółto-złocistą, a koźlaki i piwa górnej fermentacji mogą być bardziej pomarańczowe, ciemnożółte lub bursztynowe.

Piwo brązowe, czyli w kolorze piwnym

Przez wieki piwo miało najczęściej kolor brązowy. Wynikało to z mniej doskonałych metod warzenia i suszenia słodu. Dłuższe podgrzewanie słodu powodowało, że stawał się on nieco bardziej przypalony, przez co później piwo stawało się ciemne. Stąd właśnie wziął się piwny kolor oczu – czyli brązowy. Do dziś powstają piwa brązowe, głównie na Wyspach Brytyjskich: Brown Porter i Brown Ale. Choć trzeba przyznać, że nie są zbyt popularne.

Piwo czarne

Najciemniejsze piwa to portery i stouty. Często są niemal czarne. A to za sprawą palonego słodu. Niewielka ilość mocno przypalonych ziaren jęczmienia daje w piwie piękną, ciemną barwę i specyficzny, kawowo-palony posmak. Piwa czarne są mniej popularne od jasnych, ale mają swoich wielbicieli. Co ciekawe, najmocniejsze piwa nie są jasne, lecz ciemne. To przeważnie portery lub imperialne stouty.

Piwo czerwone

W XIX wiek, gdy pojawiła się możliwość precyzyjnego wypalania ziarna na słód. Dzięki temu okazało się, że nie tylko można zrobić piwo bardzo jasne, ale także piwo o czerwonawej barwie. Tak powstał elegancki styl: lager wiedeński o pięknym, czerwonawym odcieniu. Co ciekawe, piwa czerwone można kupić w Polsce do dziś.

Piwo zielone, niebieskie, fioletowe i z brokatem

Czy to wszystkie kolory piwa? Oczywiście, że nie. Dzisiejszy przemysł spożywczy umożliwia stworzenie piwa w dosłownie dowolnym kolorze. O ile wyżej opisane piwa tworzono jedynie modyfikując słód, to piwa zielone, niebieskie czy różowe powstają dzięki barwnikom spożywczym. Dzięki temu powstają piwa fioletowe, niebieskie, a nawet z dodatkiem jadalnego brokatu.

Najpopularniejszym z nich jest piwo zielone, które barwi się na irlandzki dzień Świętego Patryka. Warto jednak pamiętać, że to moda ostatnich lat. Prawdziwym bowiem piwem irlandzkim jest stout – piwo ciemne jak noc.



Scroll to top