Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Dzień Świętego Patryka – święto piwa, whiskey i Irlandii

17 marca świat robi się zielony. Dosłownie. Zielone parady na całym świecie, tysiące osób w zielonych strojach w Irlandii, zielona rzeka w Chicago, zielona fontanna przed Białym Domem w USA, a nawet zielony Pałac Kultury w Warszawie. Dzień Świętego Patryka to wyjątkowo wesołe święto, obchodzone niemal na całym świecie.

Skąd wzięło się święto?

Patryk, wtedy jeszcze nie święty, urodził się w prawdopodobnie w 385 roku. Co ciekawe, w Wali, jako syn pobożnych rodziców, którzy nadali mu imię Succat. W wieku 16 lat został porwany do Irlandii, gdzie pracował jako niewolnik przy wypasaniu owiec. Po latach udało mu się uciec z niewoli na kontynent, gdzie został kapłanem. We śnie miał widzenie, w którym sam Bóg kazał mu wrócić na Irlandię i szerzyć tam katolicyzm.

Udało mu się to znakomicie. Dodatkowo stał się bohaterem wielu barwnych legend. Jedna z nich opowiada o wyzwoleniu wyspy z węży, inna o przegonieniu demonów z karczmy, w której szynkarka nie dolewała whiskey do pełna. Kolejna związana jest z trójlistną koniczyną, czyli shamrock, za pomocą której św. Patryk tłumaczyć miał Trójcę Świętą.

Te symbole żywe są do dziś. Zarówno zielona koniczyna, jaki sam kolor zielony, a także whiskey – bez tego nie może obejść się Dzień Świętego Patryka.

Piwo zielone czy czarne?

Tradycyjnie w Dzień Świętego Patryka trzeba przebrać się na zielono – może być kapelusz – i wyruszyć na paradę. Takie parady odbywają się oczywiście w całej Irlandii, ale także w Stanach Zjednoczonych (w których mieszka więcej Irlandczyków, niż na wyspie), a także w innych miejscach na świecie.

Tradycyjnie wypada odwiedzić też pub. I wypić whiskey. Literka „e” w tym słowie nie jest przypadkowa – o ile Szkoci piją przeważnie raz destylowane whisky, o tyle „irlandzka” jest trzykrotnie destylowana i zapisywana: whiskey.

Drugim alkoholem, niezmiernie popularnym tego dnia, jest oczywiście stout. Guinness czy Murphy’s tego dnia leją się strumieniami. Co ciekawe, zielone piwo to nie jest żadna irlandzka tradycja. To zupełnie nowy zwyczaj, który zapoczątkowano niedawno w USA.

Jeśli więc chcesz świętować jak należy, załóż coś zielonego i wypij stouta!

Zdjęcie: wikimedia.org

 Scroll to top