Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Jak powstaje piwo?

Piwo jest doskonale znanym napojem. Jednak sam proces jego powstawania jest nieco tajemniczy. Tymczasem technologia w ogólnym zarysie wcale nie jest bardzo skomplikowana.

Słód, czyli z czego powstaje piwo

Do zrobienia piwa potrzebujemy podstawowego surowca, czyli słodu. Słód to nic innego, jak specjalnie przygotowany jęczmień. Zmielone ziarno należy zalać wodą (drugi podstawowy surowieć) i podgrzewać. Wszystko to po to, by ze słodu wydobyć cukry i substancje smakowo-aromatyczne, które w procesie fermentacji drożdże przerobią na piwo.

A co z chmielem? Na niego przyjdzie jeszcze czas.

Warzenie przez „rz”

Przyszłe piwo, czyli tzw. brzeczkę podgrzewa się dwa razy. Na początku z ziarnem, żeby wygotować jak najwięcej cukrów. Wówczas podgrzewa się tylko do ok. 70 stopni Celsjusza. Po mniej więcej godzinie oddziela się ziarno od brzeczki. Wygotowany słód trafia do zwierząt jako pasza, a wywar do dalszego podgrzewania. Dopiero na tym etapie dodaje się chmiel.

Podgrzewanie samej brzeczki, już bez ziarna, nazywa się warzeniem. Słowo to oznacza gotowanie. Miasto Warka nosi swą nazwę nieprzypadkowo.

Fermentacja

Ostatni proces to fermentacja. Przebiega zazwyczaj w pięknych, błyszczących stalowych zbiornikach, zwanych tankami. Wystudzona brzeczka wlewana jest do tanków, dodawane są drożdże piwowarskie i… trzeba trochę poczekać. Także na tym etapie dodawany jest chmiel.

Po kilku tygodniach fermentacja i leżakowanie piwa kończy się. Wówczas piwo nadaje się już do picia. Wystarczy rozlać je w beczki (KEGi) lub butelki.

Jak widać proces w ogólnym zarysie nie jest zbyt skomplikowany. Warto wybrać się do browaru, by zobaczyć ten proces na własne oczy.

 



Scroll to top