Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Tego nigdy nie łącz z alkoholem!

Nie ma nic złego w dobrej zabawie. Alkohol towarzyszy naszej cywilizacji od setek lat i nauczyliśmy się jak używać go odpowiedzialne. Warto też wiedzieć, z czym NIGDY nie należy go łączyć.

Paracetamol

Nasza wątroba jest dla nas bardzo wyrozumiała. Wybacza ciężkostrawne, smażone kotlety, niezdrowy tryb życia.

Ale może nie dać rady połączeniu alkoholu i paracetamolu. Bardzo popularny środek przeciwbólowy, zazwyczaj bezpieczny, w połączeniu z alkoholem może nieodwracalnie uszkodzić wątrobę! A to jeden z naszych najważniejszych organów. Niepozorna tabletka przeciwbólowa, czy gorący środek na grypę – tego nigdy nie łącz z alkoholem. Paracetamolu nie powinno stosować się także „dzień po”.

Choć wydaje się bezpieczny, może przyczynić się do bardzo poważnego uszkodzenia zdrowia – w połączeniu z alkoholem. To jedno z najniebezpieczniejszych połączeń! Nigdy nie stosuj połączenia środków na przeziębienie czy ból z paracetamolem razem z alkoholem. Warto zawsze sprawdzić skład na opakowaniu lub ulotce.

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Ibuprofen, aspiryna, ketonal – choć nie są tak niebezpieczne w połączeniu z alkoholem, jak paracetamol, to jednak należy ich unikać. Alkohol i leki – te substancje mocno obciążają wątrobę i nerki. Dodatkowo kwas acetylosalicylowy zawarty w aspirynie mocno nadwyręża żołądek, a w ekstremalnych przypadkach może przyczynić się do krwawień wewnętrznych.

Nie warto łączyć środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych z alkoholem. Także następnego dnia po imprezie. Lepiej zadbać o lekkie śniadanko, witaminy z owoców i nawodnienie organizmu.

Antydepresanty i leki na potencję

Leki zmieniające nastrój, czy suplementy na potencję to zdecydowanie kiepscy partnerzy alkoholu. Leki te mogą mocno zmieniać ciśnienie krwi. A alkohol może sprawić, że ich działanie stanie się dużo mocniejsze, doprowadzając organizm do niebezpiecznych stanów. Zdecydowanie nie warto łączyć ze sobą tych substancji.

Zadbaj o siebie

I sprawdź, czy leki które stosujesz nie wchodzą w interakcję z alkoholem. Najlepiej sprawdzając ulotkę, w której zawsze znajduje się informacja o interakcji z alkoholem. I pamiętaj: zakazy obowiązują także dnia następnego!Scroll to top