Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Kran, butelka a może… puszka? Czyli z czego pić piwo

Multitapy to puby, które oferują szeroki dostęp do piw rzemieślniczych. Słowo multitap niektórzy tłumaczą na język polski jako wielokran. Skąd ta nazwa?

Krany

Otóż stąd, że każdy multitap ma co najmniej kilka kranów z piwem. Bywa, że jest ich kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt. W multitapie Drugie Dno jest ich 15. Wybór więc jest szeroki, a o ciekawą ofertę na kranach dba beer manager. Dlaczego krany są tak ważne? Ponieważ w beczkach często piwo jest najświeższe, przeważnie niepasteryzowane i najlepiej chronione od światła. Poza tym piwo jest towarzyskie, a dzięki spotkaniom w pubach, przy szklance piwa z kranu, kwitnie kultura pubowa – kultura piwna.

Butelki

Jednak niektóre wyjątkowe pozycje, piwa specjalne, drogie albo zagraniczne nie są i nigdy nie będą dostępne na kranach. Wtedy pozostają butelki. Każdy porządny multitap, także pub Drugie Dno, ma swoją lodówkę odpowiednio zaopatrzoną w piwo. Tutaj znajdują się piwa wyjątkowe, na specjalne okazje oraz szeroki wybór piw z browarów spoza Polski.

Puszki

Choć przez długi czas uważano, że w puszkach sprzedawane są tylko tanie piwa, to piwna rewolucja powoli łamie ten stereotyp. Coraz więcej dobrych piw, z doskonałych browarów trafia do puszek. Zagranicą ten trend jest bardzo odczuwalny. Puszka lepiej chroni od światła i tlenu niż butelka. Zatem piwa, szczególnie te mocno chmielone, które są bardziej wrażliwe na czynniki zewnętrzne – zachowują swoją świeżość. Zatem nie należy się dziwić, jeśli barman w pubie zaoferuje drogie, zagraniczne piwo z puszki. To właśnie najnowszy trend!Scroll to top