Czy woda ma wpływ na smak piwa?
Na pytanie: z czego składa się piwo? można usłyszeć różne odpowiedzi. Wiele osób wymieni chmiel, niektórzy wskażą na słód. Tymczasem odpowiedź jest dużo prostsza. Bowiem piwo składa się głównie z… wody!
Jak to możliwe?
Otóż zawsze podstawowym składnikiem i bazą każdego piwa jest woda. Także w gotowym produkcie stanowi znaczącą większość: jej zawartość waha się i zależy od mocy piwa. Piwa lekkie często mają ponad 95% wody! A najmocniejsze wersje, jak porter bałtycki czy imperialny stout – około 90%.
Woda i jej wpływ na skład piwa
Czy zatem woda może mieć wpływ na smak piwa? Oczywiście, że tak. Choć zazwyczaj woda ma neutralny smak i aromat, to jednak zawsze zawiera różnego rodzaju związki i minerały. Każda butelka wody mineralnej ma wyszczególniony skład na etykiecie. Znajdują się tam aniony i kationy, związki magnezu, wapnia czy węglany. Te substancje rozpuszczone w wodzie wpływają na twardość i pH wody, a także wiążą się z surowcami używanymi do tworzenia piwa.
Czesi już dawno odkryli, że miękka woda z Pilzna świetnie nadaje się do warzenia piw jasnych. Woda o niskiej zawartości minerałów wspaniale podkreśla słodowy smak i aromaty chmielu. Na drugim biegunie są ciemne piwa brytyjskie. Twarda woda z Burton-on-Trent uwypukla smakowitość ciemnych słodów używanych do warzenia stoutów i porterów.
Dziś w browarach modyfikuje się wodę, utwardzając ją lub zmiękczając, czy dodając potrzebne minerały. Dzięki temu piwowarzy mogą osiągać taki smak piwa, jakiego oczekują.