Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Koktajl czy drink?

Nie ma przyjemniejszego alkoholu na lato niż lekki odświeżający drink z lodem czy owocami. Drinków jest tak wiele, że każdy znajdzie coś dla siebie. Chociaż tak właściwie większość z nich powinniśmy nazywać… koktajlami.

Wielkie zamieszanie

Niezwykła popularność mieszanych napojów zaczęła się w XIX wieku. Wtedy to różne destylaty zaczęto powszechnie łączyć z sokami owocowymi, lodem, wodą i samymi owocami. Oczywiście takie połączenia istniały już wcześniej (pod nazwą „punch”) jednak dopiero w XIX wieku mieszanie stało się tak popularne. Wówczas powstała też nazwa na takie napoje: cocktail. Czyli po polsku: koktajl.

Koktajl a drink

W Polsce najczęściej na mieszany napój alkoholowy mówi się: drink. Tymczasem oficjalnie drink składa się wyłącznie z dwóch składników. Czyli np. cola z whisky, gin i tonic. Natomiast bardziej skomplikowane receptury, w których są 3 lub więcej składników określa się jako koktajl. Koktajlem jest np. Tequila Sunrise czy Mojito. Zatem drink to prostsza wersja koktajlu.

Jakie składniki wchodzą w skład koktajlu? Często są to owoce, sok z owoców, syrop cukrowy, napoje gazowane, bittery (alkohole ziołowe) i wiele innych dodatków. A drink: to najczęściej alkohol plus napój/sok. Oczywiście dodaje się również lód i wodę – ale nie liczy się ich jako dodatki.

Koktajle i drinki w barze Drugie Dno

Pink Burbon, Whisky Sour czy Long Island – a także dużo więcej – mamy w karcie naszego lokalu. Jeśli chcesz poznać klasykę, lub spróbować powiewu nowoczesności w świecie koktajli – w naszym barze dobierzemy coś odpowiedniego dla Ciebie. Jesteśmy w samym centrum Warszawy, przy ulicy Nowogrodzkiej. Do zobaczenia przy koktajlu!

 Scroll to top