Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Czy piwo zawsze jest kryształowo przejrzyste?

Jak najczęściej kojarzy się piwo? Z jasnozłotym płynem z białą pianą, krystalicznie przejrzystym i lśniącym. Tymczasem nie zawsze tak musi być.

Lśniące i złociste

Takie piwo zdobyło olbrzymią popularność pod koniec XIX wieku. I trwa ona do dziś. Jasny lager to najpopularniejszy styl piwa.

A wszystko to stało się z powodu… szklanki do piwa. Co ciekawe, dopiero pod koniec XIX wieku szkło stało się na tyle tanie w produkcji, by można je było spotkać w barze. Wcześniej w knajpkach królowały kufle: gliniane, miedziane – wszystkie nieprzezroczyste. W szklance ze szkła po raz pierwszy można było zobaczyć piwo. I nic dziwnego, że najbardziej spodobało się piwo jasne, złociste i… całkowicie klarowne.

Piwne style – tradycja i nowoczesność

Tymczasem stylów piwa jest dużo więcej i wiele z nich wcale nie przypomina jasnego lagera. Choćby z powodu mętności. Nowofalowe IPA, czyli mocno chmielone piwa są często zmętnione, właśnie z powodu chmielin. Wiele nowoczesnych piw wcale nie jest przezroczystych!

Ale także piwa tradycyjne. Pszenice zazwyczaj wcale nie są przejrzyste. Czy komukolwiek to przeszkadza? Ależ skądże. Różnorodność jest ważniejsza, niż idealnie przezroczysty wygląd.



Scroll to top