Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Piwo bezalkoholowe

Alkohol jest towarzyszem człowieka od tysięcy lat. Jednak dziś, w coraz bardziej zabieganych czasach, nie zawsze możemy sobie na niego pozwolić. Na szczęście oferta piw bezalkoholowych jest coraz szersza.

Dlaczego – piwo bezalkoholowe?

Trudno zadowolić się soczkiem lub colą, jeśli wszyscy znajomi piją piwo. A przecież sytuacji, w której nie należy spożywać alkoholu może być dużo. Niewątpliwie alkoholu powinni unikać kierowcy, czy kobiety w ciąży. Ale procentów wypada unikać przy spożywaniu leków. A coraz częściej dlatego, że jesteśmy zabiegani i musimy pamiętać o obowiązkach, które nas jeszcze tego dnia czekają.

Rodzaje piw bezalkoholowych

Piwo bezalkoholowe świetnie ratuje sytuację. W świetle obowiązującego prawa w Polsce, jeżeli napój zawiera poniżej 0,5% etanolu, należy uznać go za bezalkoholowy. Takich piw można znaleźć wiele na rynku. Krótka fermentacja nadaje cechy smakowo-zapachowe charakterystyczne dla piwa. A bardzo niska zawartość alkoholu, poniżej 0,5%, pozwala nazwać jest bezalkoholowymi.

Innym rodzajem są piwa 0%. Są to piwa, z których po fermentacji usunięto całkowicie alkohol. Na szczęście w tym procesie smak i zapach zmienia się bardzo nieznacznie. Dzięki czemu piwo 0% ma cechy bardzo zbliżone do swojego procentowego odpowiednika. Takie piwo często preferowane jest przez kobiety w ciąży.

Dostępność

Na szczęście piwa bezalkoholowe w ostatnich latach stały się dużo bardziej dostępne. W tym momencie można przebierać w ofercie. Piwa bezalkoholowe mogą być klasyczne lagery. Ale też piwa pszeniczne, czy owocowe, a także radlery – piwa z lemoniadą.

Piwa bezalkoholowe bez problemu można kupić niemal w każdym sklepie. Ale obecnie także wiele pubów ma je w swojej ofercie. W naszym multitapie Drugie Dno zawsze za barem na kierowcę lub mamę – czeka piwo bezalkoholowe.

 

 



Scroll to top