Lager i ale, czyli dolna i górna fermentacja
Czarne i białe, ogień i woda. Tak lager i ale – dwa rodzaje piwa, które istnieją obok siebie.
Piwo górnej fermentacji – ale
Piwo jest z nami od pradawnych czasów. Niegdyś nie znano drożdży, ale drogą prób i błędów nauczono się z nich korzystać. Wiedziano, że piana z fermentującego piwa dodana do świeżo uwarzonej partii – także spowoduje szybką fermentację. Przez setki, a nawet tysiące lat używano nieświadomie drożdży górnej fermentacji. Do dziś w niektórych krajach, jak Wielka Brytania albo Belgia, piwa górnej fermentacji są bardzo popularne. Co więcej, wzięły swą nazwę od piw brytyjskich. Dziś piwa górnej fermentacji nazywa się z angielska: ale.
Piwo dolnej fermentacji – lager
Lager to zdecydowanie młodszy krewny w rodzinie. Prawdopodobnie powstał w XVIII wieku gdzieś w Bawarii (więcej szczegółów znajdziesz w tym artykule). Jednak od początku wzbudzał emocje. Dużo delikatniejszy, czystszy smak niż w piwach górnej fermentacji oraz piękna klarowność – to jego mocne cechy. Najbardziej typowym przykładem lagerów jest pils, czy jak kto woli – pilsner. To złociste, idealnie klarowne piwo o delikatnym smaku i zarysowanej goryczce zdobyło niezwykłą popularność na całym świecie. Od piwa ale różni je sposób fermentacji, właśnie dolny, czyli drożdżami które są w stanie fermentować w niskiej temperaturze.
Wielki sukces pilsnera spowodował, że wiele browarów na całym świecie zaczęło kopiować jego recepturę. I tak narodził się jasny lager, dziś najpopularniejsze piwo świata, dostępne na całym świecie w setkach tysięcy odmian.
Gdzie ich spróbować? – w multitapie Drugie Dno
Warto poznać choć kilka przedstawicieli każdego rodzaju piwa – ale czy lagera. Stylów według amerykańskiej organizacji BJCP jest ponad 100! Choć trudno zebrać wszystkie w jednym miejscu, my jednak staramy się zapewnić jak najlepszą selekcję rozmaitych piw. Zarówno górnej jak i dolnej fermentacji.
Odwiedź multitap Drugie Dno i zapytaj naszych barmanów, jakie piwa dziś są na kranie. Z pewnością pomogą coś wybrać!