Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Pils – najpopularniejsze piwo świata

Pils, pilzner, pilsener – pod takimi nazwami kryje się piwo, które zdominowało cały świat. Oryginalnie pochodzi z czeskiego Pilzna, stąd też wzięła się jego nazwa. To tu w 1842 roku sporządzono po raz pierwszy recepturę, która odniosła oszałamiający sukces.

Smak Pilzna

Czym pilzner ujął piwoszy, że stał się tak popularny? Mówi się, że przyczyn było kilka. Pierwsza z nich to wygląd: piękny, jasno złoty kolor i krystaliczna klarowność to niewątpliwe atuty tego napoju. Doceniano to tym bardziej, że dotychczasowe piwa były ciemnejsze, w najlepszym razie bursztynowe i raczej mętne. Szklane kufle i szklanki dzięki rewolucji przemysłowej zdecydowanie potaniały i coraz częściej zastępowały gliniane kufle. Dzięki temu piwo już nie tylko pito, ale także – podziwiano.

Jednak nie wyglądem piwo zdobywa serca. W nowoczesnych piecach uzyskiwano jasny słód, zdecydowanie mniej przypalony, niż w urządzeniach starego typu. Wpływało to nie tylko na jaśniejszą barwę, ale także na smak – lekki, delikatny, nieco chlebowy i niezwykle orzeźwiający. Jeśli dodać do tego aromatyczne chmiele rosnące w Czechach – to był prawdziwy przepis na sukces.

Pils w multitapie Drugie Dno

Pils jest piwem dolnej fermentacji, a zatem lagerem. Dzięki temu ma zdecydowanie czystszy profil smaku, w którym wyraźnie czuć delikatny jasny słód i chmiel. Inaczej smakują piwa górnej fermentacji, czyli ale. Stare piwa, bo tak niekiedy nazywa się ale, są bardziej złożone i nie mają tak czystego smaku. Nowe piwo na rynku spodobało się tak bardzo, że pilzner szturmem zdobył świat. Podobne piwa, jasne, klarowne i orzeźwiające można spotkać dziś na całym świecie. Co więcej, to ze złotym pilsem dziś utożsamia się słowo piwo – choć przecież dużo jest piw czarnych, bursztynowych czy wręcz miedzianych.

Masowa produkcja nie zawsze wychodziła jasnym piwom na dobre. Z czasem szukanie najtańszych rozwiązań doprowadziło do tego, że jasny lager z dużych browarów daleko oddalił się od swojego protoplasty – lekkiego słodowego piwa z wyraźną chmielową goryczką.

Na szczęście browary rzemieślnicze coraz częściej wracają do korzeni. Dziś już bez problemu można kupić jasne, lekkie piwo o prawdziwym pełnym smaku. Nie brakuje także dobrych pilznerów z tradycyjnych browarów. Pilsy święcą triumfy, a rok 2019 ogłoszono nawet rokiem pilsa! Doceniamy ten fakt. W każdym z multitapów Drugiego Dna zawsze znajdzie się na kranie pils wysokiej jakości. Jeśli więc masz ochotę na orzeźwiające piwo – zapraszamy do naszego pubu!



Scroll to top