Blog

Wszystko o piwie rzemieślniczym

Dlaczego stosuje się beczki do piwa?

Piwa w beczkach dębowych – tak, nadal się to robi! W dawnych czasach beczki były wyłącznie drewniane, w nich fermentowano i przechowywano piwo. Dziś zastąpiła je stal, ale beczki drewniane nadal się stosuje. Choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś.

Barrel Aged

Beczka dębowa powróciła do łask za sprawą piwnej rewolucji. Okazało się, że dąb wnosi wiele bardzo ciekawych nut smakowych i aromatycznych do piwa. Które szczególnie dobrze komponują się z piwem ciemnym i mocnym. Dziś piwa starzone w beczkach nabierają dodatkowej wartości. Określa się je z angielskiego jako piwa barrel aged.

W zależności od rodzaju beczki i przechowywanego z nim piwa – można uzyskać smaki dojrzałego alkoholu, kojarzące się z wanilią, kokosem, miodem, czekoladą, owocami, oczywiście dębiną, ale także wywołujące ściąganie w ustach taniny.

Wino, whisky i rum

To oczywiście nie wszystkie smaki i aromaty, które może oddać beczka. W piwowarstwie stosuje się najczęściej beczki, w których już leżakował alkohol. Naturalnie więc jego nuty również trafiają do piwa.

Bardzo często jest to burbon lub whisky, czasem rum, calvados, a nawet wino. Niemal każdy alkohol, który leżakuje w beczkach może wnieść coś ciekawego do piwa. Warto spróbować piw barrel aged, żeby przekonać się o tym samemu.

 

Obraz: jlong9899 z Pixabay



Scroll to top